Inspiracje w Małej Architekturze
poniedziałek, 23 grudzień 2019 17:44
Rewitalizacja historycznego placu, nowoczesne meble miejskie wśród zabytkowych budynków
PMOPowstanie skweru ze starymi drzewami wyznaczyło nowy obszar na historycznym rynku w mieście Mannheim nad Renem.
wtorek, 03 grudzień 2019 17:28
Współczesny, publiczny dywan miejski, czyli niekonwencjonalne ułożenie klasycznej cegły brukowej
PMOOdense jest to trzecie pod względem wielkości miasto Danii położone na Fionii, u ujścia do zatoki Odense Fjord. Plac Grønnegade został przeprojektowany w 2010 roku, aby stać się placem odpowiednim dla swojego usytuowania przed Muzeum Sztuki i Instytucją Kultury Brandta w centrum Odense. Plac zapewnia miastu nową, różnorodną przestrzeń miejską do wielu aktywności i rekreacji.
Park publiczny Central Park w Sydeny w Australii pokazuje, jak dobrze przemyślane i czytelne ramy przestrzeni publicznej mogą zarówno zjednoczyć, jak i odnowić miasto. Sercem parku są Chippendale Green; skierowane na północ, ułożone tarasowo, skąpane w słońcu trawniki oddalone od szalonego życia miasta. Duży park publiczny był zawsze centralnym punktem planu głównego. Zorientowanie długiej osi parku na pierzei istniejących tarasów okazało się kluczowe w tworzeniu miejsca znaczącego i łączącego społeczność. Park jest odsunięty od głównej ulicy miasta - tworząc intymność rzadko osiąganą przez park tej wielkości w obrębie dużych aglomeracji.
Rewitalizacja terenów rekreacyjnych szkoły Lakkegata w Oslo to nowa publiczna przestrzeń miejska, która przyniesie korzyść całej dzielnicy, także poza godzinami lekcyjnymi. Dzieci i młodzież w okolicy mają teraz nowe miejsce spotkań i przestrzeń do zabawy. Celem było stworzenie bezpiecznej przestrzeni w obszarze kojarzonym wcześniej z niepożądanej aktywności.
W tym projekcie architektura i krajobraz łączą się, tworząc wyrazistą całość; krajobraz parku staje się częścią środowiska pracy, podczas gdy środowisko pracy otwiera się na park. Amorficzny, trochę bezkształtny układ charakteryzuje zewnętrzną część budynków i tworzy wiele indywidualnych przestrzeni. Swobodne i pofalowane kształty definiują wspólny projekt budynku i krajobrazu od poziomu koncepcji do detalu.
Ten podłużny park – Parc de la Senne - położony jest w sercu dzielnicy Masui w Brukseli. Ta cenna przestrzeń została zaprojektowana tak, aby była atrakcyjna pod względem lokalizacji, a także integracji społecznych. Projekt powstał wzdłuż koryta rzeki Zenne, miało to dwojaki cel. Dzięki istniejącej sieci roślinności wzmocniono zarówno tożsamość dzielnicy, jednocześnie łącząc dwie dzielnice miasta. Zespół projektantów miał na celu przewrócić środowisko naturalne w okolicy, zwiększając różnorodność biologiczną, dzieląc park na cztery części.
Motywem przewodnim twórczości niemieckiego malarza Petera Augusta Böckstiegel (1889–1951) było proste życie chłopów. Jadąc do muzeum Böckstiegel w Arrode, opuszczasza się duże miasto i jedzie się na wieś w głąb natury, gdzie charakterystyczne są pojedyncze dziedzińce, łagodne wzgórza, lasy, małe pola. Peter August Böckstiegel, wybitny przedstawiciel ekspresjonizmu westfalskiego, namalował to wszystko w swoich pracach. Malował krajobraz i jego mieszkańców. Malował twarze i ciała ukształtowane przez życie na wsi, pola zbożowe, żniwiarzy. Jako syn rolników malował to, co otaczało go od dzieciństwa.
W 2018 roku Leeuwarden-Fryslân miasto w Holandii, zostało ogłoszone Stolicą Kultury Europy 2018. Jednym z działań, które miało to uczcić, było połączenie jedenastu fryzyjskich miast – jako jedenastu miast na łyżwach.
Almen Square położony jest nad brzegiem rzeki Klar w średniej wielkości szwedzkim mieście Karlstad. Ta część miasta ma sporą wartość historyczną, jej atrakcja jest także nadrzeczna promenada, która biegnie przez centrum Karlstad. Plac Almen ma zatem strategiczne położenie, zespaja miasto z rzeką i określa teren „starego miasta”. Plac Almen oferuje wspaniałe widoki, aktywne życie miejskie i jest przystankiem dla transportu publicznego na rzece; tak zwany autobus statkiem.
Więcej...
W Alfortville zaprojektowano plac zabaw opierając się na postrzeganiu dzieci w wieku do lat czterech. Postanowiono oddać dzieciom całą przestrzeń, tak aby miały jak najwięcej wolności. Wyzwaniem było zaoferowanie dzieciom przestrzeni, którą mogłyby odkrywać, przy jednoczesnym wykorzystaniu wielu zmysłów.
środa, 03 lipiec 2019 12:05
Co zrobić aby w końcu śmieci trafiały tam gdzie powinny, czyli do przeznaczonych do tego koszy miejskich?
PMONawet gdy w pobliżu jest mnóstwo pojemników na śmieci, śmieci nadal lądują na ziemię. Znacie to? Tak jest np. w przypadku Koning Willem I College w Holandii, gdzie niektórzy studenci mają zły nawyk rzucania śmieciami wszędzie tam, gdzie chcą. Aby zachęcić do lepszych nawyków związanych z wyrzucaniem odpadków do ulicznych koszy na śmieci, agencja komunikacji KesselsKramer z Amsterdamu stworzyła projekt opierający się na odrobinie odwrotnej psychologii.