Wyświetlenie artykułów z etykietą: donice miejskie

W 2007 roku Joanna Rajkowska stworzyła w ramach wystawy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie instalację „ Dotleniacz ”. Zrealizowany projekt polegał na przekształceniu zapomnianego i zaniedbanego Placu Grzybowskiego w miejsce przyjazne ludziom. Ta realizacja wzbudziła w tamtym czasie wiele kontrowersji w Warszawie. Dotleniacz miał zagorzałych przeciwników i zwolenników. Na trawniku na środku placu powstał staw z instalacją do ozonowania powietrza i wytwarzania mgły.
Przez cały okres XX wieku, duński port Federicia był zdominowany przez przemysł ciężki. W ramach rozwoju przemysłowych obszarów miejskich w 2004 roku powstał projekt stworzony przez kopenhaskie studio projektowania krajobrazu SLA.

Lubię przestrzeń, nawet bardzo ale w wykonaniu niektórych polskich architektów ta przestrzeń przytłacza. Rewitalizacja rynku miejskiego po polsku często oznacza wybrukowanie dużej przestrzeni placu, postawienie kilku donic oraz ustawienie gdzieś małej fontanny. Dobre i to, dzięki takim działaniom powstaje nowa czysta, estetyczna przestrzeń publiczna, jednak jest to trochę za mało.

Władze Miasta Poznania zapowiadają odnowienie urzędowego dziedzińca w niedługim czasie. Dziedziniec ma być bardziej zielony przyjazny zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

W tym projekcie architektura i krajobraz łączą się, tworząc wyrazistą całość; krajobraz parku staje się częścią środowiska pracy, podczas gdy środowisko pracy otwiera się na park. Amorficzny, trochę bezkształtny układ charakteryzuje zewnętrzną część budynków i tworzy wiele indywidualnych przestrzeni. Swobodne i pofalowane kształty definiują wspólny projekt budynku i krajobrazu od poziomu koncepcji do detalu.