Wyświetlenie artykułów z etykietą: przestrzeń publiczna

Do tej pory jedynymi osłonami drzew jaki mogliśmy spotkać na ulicach to były te z metalu czy żeliwa, okalające drzewa. Osłony drzew miały na celu ochronę drzewa przed psami lub najeżdżaniem na nie samochodami. Osłony drzew miały też oczywiście funkcję estetyczną ale te, których zdjęcia możecie znaleźć poniżej są wyjątkowo nietypowe.

Mało wiemy o nowoczesnej sztuce użytkowej państw bałkańskich. Znaleźliśmy i chcemy gorąco pochwalić nieznany nam zbytnio zespół projektowy z południa Europy. Dziesięciometrowa ławka należy do zespołu projektowego "ModelArt Studio" i została stworzona we współpracy z Wydziałem Nauk Technicznych w Nowym Sadzie w Serbii.

Każdy projekt architektoniczny wymaga połączenia formy i barwy. Kiedy projektujemy lub dokonujemy wyboru mebli miejskich należy zwrócić uwagę nie tylko na formę ale także na kolor. Kolor ławekkoszy ulicznych i stojaków rowerowych ma znaczenie, znacznie funkcjonalne i estetyczne ale powinien wzbudzać również emocje. Zwracać uwagę na konkretne obiekty i urządzenia.
W 2009 roku w Nowym Jorku, w miejscu gdzie była kiedyś podwyższona kolej powstał niewielki miejski park The High Line. To miejsce jest niesamowite. Piękne chodniki, ławki, widok terenów miejskich/sztuki, przyjazna atmosfera, to wszystko daje poczucie bezpieczeństwa.
IBM wspólnie z Ogilvy & Mather francuską firmą zajmująca się kreatywnym doradztwem stworzyli inicjatywę 'people for smarter cities' wymyślili niebanalną interaktywną reklamę, ławkę, zadaszenie i rampę. Niespotykane jest to, że wszystkie te meble uliczne powstały na bazie bilbordu. Tak więc powstała reklama zewnętrzna pożyteczna dla mieszkańców, pożyteczna w ich codziennym życiu. Zagięta od góry reklama tworzy schronienie przed deszczem i słońcem, zagięta od dołu reklama tworzy ławkę, a położona na schodach tworzy podjazd np. dla rowerów czy wózków.
The Fun Theory - Teora Zabawy powstała z inicjatywy grupy Volkswagen, a jej głównym założeniem jest zmiana zachowań ludzi przez tak prostą czynność, jak zabawa. Teoria zabawy głosi, że najprostszym, najłatwiejszym sposobem na zmianę zachowań ludzi na lepsze jest wykonywanie danych zachowań w formie zabawy czyli poprzez zabawę. Bawić się można tylko dla siebie ale także dla środowiska albo dla czegoś zupełnie innego – jedyną rzeczą, która ma znaczenie, to wprowadzona zmiana na lepsze.

Według projektu E.Miralles & B.Tagliablve powstała ławka Lungo Mare. Wygląda na całkiem wygodną. Można na niej siedzieć, a także leżeć, możliwych jest bardzo wiele konfiguracji. Sowim kształtem ławka przypomina pofałdowany kawałek materiału, chustki.  Trudno w niej wyróżnić tradycyjne elementy ławki, tak więc prościej by ją było nazwać po prostu nowoczesnym siedziskiem parkowym zamiast ławką.

Lubię przestrzeń, nawet bardzo ale w wykonaniu niektórych polskich architektów ta przestrzeń przytłacza. Rewitalizacja rynku miejskiego po polsku często oznacza wybrukowanie dużej przestrzeni placu, postawienie kilku donic oraz ustawienie gdzieś małej fontanny. Dobre i to, dzięki takim działaniom powstaje nowa czysta, estetyczna przestrzeń publiczna, jednak jest to trochę za mało.

Nowojorski projektant Mark Reigelman zainstalował na przednich schodach Brooklyn Borough Hall stoliki, “Stair Squares”. Instalacja bardzo się spodobała. Zamiszczenie na schodach budynku publicznego stolików ulicznych okazało się bardzo trafionym pomysłem.

W ramach programu zrównoważonego rozwoju miasta grupa projektowa Hapa Collaborative i miasto Langley razem współpracowali aby ożywić ulicę McBurney Lane w przestrzeni społecznej. Ulica ta znajduje się w samym sercu miasta Langley.

Strona 1 z 2