Wyświetlenie artykułów z etykietą: ławki parkowe

Miasto São Paulo to największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej. Jak każda metropolia tej wielkości boryka się ono z zagospodarowaniem zdegradowanych terenów.

W centralnej części miasta znajdowała się spalarnia śmieci. Zakład został zamknięty, pozostał zanieczyszczony postindustrialny teren.
W 2007 roku Joanna Rajkowska stworzyła w ramach wystawy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie instalację „ Dotleniacz ”. Zrealizowany projekt polegał na przekształceniu zapomnianego i zaniedbanego Placu Grzybowskiego w miejsce przyjazne ludziom. Ta realizacja wzbudziła w tamtym czasie wiele kontrowersji w Warszawie. Dotleniacz miał zagorzałych przeciwników i zwolenników. Na trawniku na środku placu powstał staw z instalacją do ozonowania powietrza i wytwarzania mgły.
Temat ławki nie jest nowy w historii fotografii. Wielu znanych fotografów z ogromną przyjemnością używało ławek jako motywu przewodniego swoich zdjęć. Rzeźbiarze czynili z ławek arcydzieła sztuki, które do dzisiaj są cennymi zabytkami. Życie lubi kręcić się wokół ławki. Dwoje zakochanych, którzy nie mają dokąd pójść szukają ławki. Alkoholik, bezdomny bez ławki nie wyobrażają sobie życia. Dla nich ławka to jest dom, stół, łóżko, toaleta.
Każdy projekt architektoniczny wymaga połączenia formy i barwy. Kiedy projektujemy lub dokonujemy wyboru mebli miejskich należy zwrócić uwagę nie tylko na formę ale także na kolor. Kolor ławekkoszy ulicznych i stojaków rowerowych ma znaczenie, znacznie funkcjonalne i estetyczne ale powinien wzbudzać również emocje. Zwracać uwagę na konkretne obiekty i urządzenia.

Fantastyczna ławka, idealna dla spędzających czas wolny na świeżym powietrzu nawet pod czas deszczu. Ławkę jak najbardziej można nazwać ławką parkową albo ławką ogrodową Architekci z AllesWirdGut Architektur przemienili stara hutę stali w Luxemburgu w park publiczny, park miejski pozostawiając część elementów architektury niezmienionymi. W efekcie uzyskali park w pięknym klimacie, który spokojnie można nazwać brutalizmem. Głównym celem było aby nowe ławki, rośliny nie zaćmiły starych elementów, a wręcz je uwypukliły. Ławki i drzewa rozmieszczone zostały w formie wysp pozostawiając dużo pustej przestrzeni, dzięki czemu pomimo swojej historii, przeszłości, miejscu nadano dużo lekkości.

Tworząc projekt ławki parkowejławki ulicznej kierujemy się przede wszystkim jej odpornością, wytrzymałością na drobne akty wandalizmu, a także na przypadkowe zniszczenia. Ławki uliczne muszą być zaprojektowane tak, aby były przygotowane na częstą eksploatację. Ławki parkowe, ławki miejskie, kosze miejskie powinny mieć solidną konstrukcję. To przede wszystkim powinno decydować o projekcie, konstrukcji, zastosowanych materiałach.

Albo nie doceniam wielkości tego projektu albo nie wiem co ale wydaje mi się dosyć prosty. Zwykłe zagospodarowanie skweru, placu, kawałka przestrzeni. Jednakże efekt znakomity. Trochę ławek, trochę trejaży i zieleń, a dokładnie róże. Jestem zachwycona tym projektem. Byłoby wspaniale gdyby u nas w Polsce również tak były zagospodarowywane nasze podwórka.
Już niedługo 20 września, w piątek parkingi publiczne na całym świecie zamienią się w mini parki, takie z ławkami parkowymi a także trawą. W miejscu, w którym zwykle parkujemy swoje auto będziemy dla odmiany mogli zjeść śniadanie na trawie albo śniadanie na ławce.

Rewitalizacja parku Quirijn Park stworzonego przez Karres en Brands jest częścią większego projektu, mającego stworzyć połączenie między wcześniej wydzielonymi dzielnicami Quirijnstok i Heikant, tworząc dynamiczną otwartą przestrzeń.

Quirijn Park położony jest na wąskim pasie ziemi, który niegdyś był przeznaczony do ruchu ulicznego Północnej części miasta Tilburg. Nowy plan rozwoju miasta przekształca tę otwartą przestrzeń tworząc sieć nowych połączeń między sąsiadującymi terenami. W ten sposób park działa jak "suwak" między obiema dzielnicami.

Kik Park to teren, plac miejski znajdujący się w pobliżu miasteczka studenckiego w Szanghaju, w pobliżu uczelni Fudan i Tongii. Ze względu na swoje położenie powstał z myślą o tym aby był wykorzystywany przez studentów.
Autorem projektu jest studio architektoniczne 3gatti.

Strona 1 z 4