poniedziałek, 28 listopad 2016 13:58

Miejski salon

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prawie żaden projekt nie podzielił tak mieszkańców austriackiego Wiednia jak przebudowa ich ukochanej ulicy handlowej Mariahilferstrasse. W połowie ubiegłego wieku elegancki bulwar został przekształcony w pulsującą arterię miasta, pieszym pozostawiając niewiele przestrzeni. W kwietniu 2013 roku holenderskie biuro projektowania krajobrazu i urbanistyki Biuro B + B wraz z wiedeńskimi architektami orso.pitro wygrali konkurs na odnowienie Mariahilferstrasse.

Aktualnym zadaniem było przekształcenie zanieczyszczających powietrze, hałaśliwych ulic w strefę ograniczonego ruchu. Głównym celem było zapewnienie lepszej jakości życia mieszkańcom, gościom, lokalnym firmom i sklepom. 1,6 km długości ulica została podzielona na dwie strefy. Główna strefa została skonfigurowana w prawdziwą przestrzeń tylko dla pieszych, a pozostałe obszary zostały zaprojektowane jako przestrzeń wspólna dla samochodów i pieszych. Projekt proponował jednolity poziom gruntu, zapewniając komfort i pełną dostępność.

Projekt traktuje miasto jako salon, więc nie zabrakło w nim odpowiednich mebli ulicznych zaprojektowanych tak żaby zachęcały do dialogu, interakcji społecznych. Ustawiono wiele ławek, siedzisk miejskich, których główna konstrukcja swoim materiałem nawiązuje do zastosowanych materiałów na chodniku, natomiast drewniane siedziska pozwalają komfortowo na nich siedzieć bez wzglądu na temperaturę powietrza. Jest to elegancka, ponadczasowa i przyjazna dla pieszych ulica spajająca, łącząca historyczne elewacje i współczesne miejskie elementy. Nowe atrakcyjne wspólne przestrzenie zapraszają młodych i starszych aby obserwować, spacerować i wspólnie spędzać czas przez cały rok. Projekt ożywił scenę ulicy. "Witamy na Mariahilferstrasse, nowy etap w życiu codziennym"

architektura krajobrazu: Biuro B + B urbandesign i krajobrazu, Amsterdam i.c.orso.pitro architekci, Wiedeń zdjęcia B+B

Czytany 1315 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 listopad 2016 14:07

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.