środa, 15 marzec 2017 11:18

Most pieszy jak wielka ławka, leżak miejski

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Formy przestrzenne, mała architektura jako atrakcja turystyczna.

W Turcji, w Izmirze, w 2016 roku powstała ciekawa konstrukcja, forma urbanistyczna, część promenady wyłożono drewnem, dodatkowo za pomocą mostu pieszego połączono dwie części promenady. W ten sposób w bardzo szczególnym i wyjątkowym miejscu ze względu na geometryczną formę wybrzeża powstała nowa atrakcja turystyczna. Od czasu rewitalizacji ta część promenady stała sięjednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów i ulubionym miejscem do spacerów mieszkańców całego miasta.

Podstawowa koncepcja zawierała mostek, kładkę aby połączyć dwie strony wybrzeża, a tym samym uzupełnić jeden z brakujących fragmentów nadmorskiej promenady, jednak wychodząc na przeciw potrzebom miasta powstała konstrukcja wielofunkcyjna. Dzięki lekko ukośnie kształtowanemu podłużnemu przekrojowi i specjalnie zaprojektowanej geometrii dźwigara, mostek pozwala na przepływ małych łodzi pod spodem. Nowa struktura miejska, zorientowana była na zapewnienie widoku zatoki z jednej strony i miasta z drugiej strony, została zaprojektowana z asymetrycznym przekrojem poprzecznym. Niepowtarzalna konstrukcja składa się z kilku kaskadowych powierzchni drewnianych, zamontowanych na stalowej ramie, dzięki czemu użytkownicy mogą podziwiać widok na rozciągającą się zatokę siedząc lub stojąc. W ten sposób mostek wykracza poza tradycyjny element miejski, który jest wykorzystywany wyłącznie do przemieszczania i na nowo się definiuje. Ten most jest nadal mostem ale jest też ławką miejską, leżakiem, punktem widokowym, miejscem spotkań.

Niezależnie od mostu rewitalizacji, przebudowie uległą cześć promenady, ją podobnie tak jak mostek wyłożono drewnem na specjalnej konstrukcji, tak ukształtowanej aby spełniać wiele funkcji jednocześnie.

"Sunset Lounge", bo tak nazywa się teraz to miejsce, pomaga użytkownikom odkryć dawne zapomniane rytuały Izmiru, które wciąż znajdują się w pamięci miejskiej, zaprasza mieszkańców miasta do oglądania zachodu słońca i spędzania niezapomnianych chwil każdego wieczoru. Te dwie instalacje miejskie, stojące naprzeciw siebie, obiecują nową przestrzeń miejską, powstałą aby doświadczyć różnych form "bezczynności".

Projekti zdjęcia - Studio Evren Basbug Cemal Gursel

Czytany 949 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 kwiecień 2017 11:39

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.