piątek, 24 marzec 2017 11:43

Wielka płyta i mała architektura

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Jak poprzez małą architekturę ożywić i nadać nowy charakter polskim blokowiskom z wielkiej płyty możemy szukać odpowiedzi i inspiracji, obserwując jak z tym sobie radzą Hiszpanie.

W 2015 roku odbyła się renowacja placu Penedès w Cerdanyola del Vallès poprzez wyłożenie go ułożonymi w przeróżne geometryczne wzory płytkami ceramicznymi. Plac chociaż ma nawet swoją nazwę wygląda, a raczej wyglądał jak zwykłe polskie podwórko, jakich wiele na naszych osiedlach zabudowanych blokami z wielkiej płyty, był szary i zwykły, tak jak i otaczające go bloki. Po rewitalizacji nabrał kolorów, a także nadał charakteru i prestiżu otaczającym go blokom. To ponure środowisko pomiędzy blokami stało się miejscem o nowej tożsamości ulegając rehabilitacji jako przestrzeń publiczna i społeczna.

Przeprojektowując ten plac użyto istotnej symboliki, płytki ułożono w coś na kształt dywanu, a dywan w świadomości społecznej funkcjonuje jako miejsce spotkań, miejsce powitań, przyjazna, miękka przestrzeń, tak teraz kojarzy się ten plac. Na dywanie nie powinno też brakować mebli, stąd na placu znalazło się miejsce dla nowoczesnych, szerokich i solidnych ławek miejskich, tak aby spotkania mogły trwać i trwać, tak jak to kiedyś było.

projekt - Mamen Domingo, Ernest Ferre
zdjęcia - Jordi Surroca, Marc Mendez

Czytany 1469 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.