wtorek, 18 grudzień 2012 12:04

Ławki parkowe, kosze uliczne, meble miejskie, meble których głównym atutem jest wytrzymałość

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tworząc projekt ławki parkowejławki ulicznej kierujemy się przede wszystkim jej odpornością, wytrzymałością na drobne akty wandalizmu, a także na przypadkowe zniszczenia. Ławki uliczne muszą być zaprojektowane tak, aby były przygotowane na częstą eksploatację. Ławki parkowe, ławki miejskie, kosze miejskie powinny mieć solidną konstrukcję. To przede wszystkim powinno decydować o projekcie, konstrukcji, zastosowanych materiałach.

Drugim czynnikiem jest estetyka. Solidne, wytrzymałe ławki będą nam długo służyć. Będziemy na nie patrzeć przez wiele lat, tak więc ich wygląd powinien nam sprawiać przyjemność. Takie meble miejskie powinny pasować do otoczenia, a nie rażąco się od niego różnić.
Dopiero trzecim czynnikiem powinna być cena, czyli koszty produkcji takiego mebla ulicznego. Chodzi tu o dobranie materiałów solidnych i odpornych na warunki zewnętrzne ale także optymalne cenowo. Jednakże też nie można pozwolić sobie aby niskie koszty produkcji obniżyły jakość mebla. Wydatki na meble miejskie, uliczne ponosi się tylko raz na jakiś czas. W perspektywie dłuższego czasu koszty się rozkładają. Warto wydać trochę więcej aby ławka była zarazem solidna jak i estetyczna. Niż wydać mniej i po krótkim okresie musieć ponosić ponowne koszty zakupu ławek gdyż te tańsze nie spełnią swojej funkcji.
Dlaczego właśnie wytrzymałość powinna być czynnikiem decydującym? Dlatego, że ławek parkowych nie wymienia się często, zwykle co ok. 10 lat. Takie ławki musza spełniać swoją funkcję przez cały okres eksploatacji. Ławki zwykle się montuje w powierzchni na stałe. Tak więc nie ma też prostego sposobu na ich renowacje, najczęściej jest to już wymiana ławek na nowe. Co się wiąże z dość pracochłonnym wykopaniem wbetonowanych starych ławek i ponowne wbetonowanie nowych ławek.
Ławki, kosze uliczne musza być na tyle solidne aby oparły się czasowi, użytkownikom i pogodzie.
Czytany 6061 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.