wtorek, 03 grudzień 2019 17:28

Współczesny, publiczny dywan miejski, czyli niekonwencjonalne ułożenie klasycznej cegły brukowej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Współczesny, publiczny dywan miejski, czyli niekonwencjonalne ułożenie klasycznej cegły brukowej Współczesny, publiczny dywan miejski, czyli niekonwencjonalne ułożenie klasycznej cegły brukowej
Odense jest to trzecie pod względem wielkości miasto Danii położone na Fionii, u ujścia do zatoki Odense Fjord. Plac Grønnegade został przeprojektowany w 2010 roku, aby stać się placem odpowiednim dla swojego usytuowania przed Muzeum Sztuki i Instytucją Kultury Brandta w centrum Odense. Plac zapewnia miastu nową, różnorodną przestrzeń miejską do wielu aktywności i rekreacji.

Ciepła żółta kostka brukowa jest najbardziej rozpoznawalnym materiałem w przestrzeni publicznej Odense. W cudowny sposób łączy miasto i mówi o tradycji. Na placu Grønnegade klasyczny klinkier z cegły otrzymał nieregularny kształt, wprowadzając duże, falujące wzory, aby utworzyć ozdobny dywan - jako podstawę dla funkcjonalności placu. Na placu umieszczono również duże, nieregularnie uformowane ławki miejskie, podświetlane oraz fontannę miejską. Plac przecina droga, ale projektanci chcieli uniknąć wizualnej separacji placu. Aby ludzie postrzegali przestrzeń jako jeden kwadrat, rozszerzono dywan miejski po drugiej stronie ulicy. Obszar drogi został zminimalizowany, drogę można także zamknąć, a większe wydarzenia mogą z łatwością zając całą przestrzeń.

Tradycja nawierzchni z płytek

W Odense cegły są stosowane na wielu różnych powierzchniach oraz w szerokiej gamie wzorów i wiązań. Projektanci chcieli rzucić wyzwanie klasycznemu zastosowaniu i pokazać znajomy materiał w nowy, innowacyjny sposób. Ulica i plac Grønnegade stały się piękną, przydatną, aktywną i solidną przestrzenią miejską dla wszystkich. Przestrzenią miejską, którą można dowolnie eksplorować. Różne elementy mebli miejskich, które tworzą skwer, wspierają projekt i są umieszczone na nawierzchni. Zastosowane meble miejskie oferują duże powierzchnie do siedzenia, do różnych form spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu i zabawy. Ławki postawione na placu również mają nietypowy charakter są to bowiem tak jakby podwyższone podesty o nieregularnych kształtach. Drewno na ławkach zostało pomalowane na kolor czarny.

Projekt i zdjęcia - MASU Planning

Czytany 2179 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 grudzień 2019 17:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.