czwartek, 07 luty 2019 15:32

Nowoczesna mała architektura na polskich cmentarzach

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowoczesna mała architektura na polskich cmentarzach Nowoczesna mała architektura na polskich cmentarzach
Kaplica na cmentarzu miejskim w Namysłowie została już oddana do użytku publicznego.

Znaczna część budynków na polskich nekropoliach powstała dość dawno temu. Kaplice, kościoły czy domy pożegnań, które odznaczają się ciekawą architekturą – to najczęściej zabytki. Odwiedzając polskie cmentarze można się jednak natknąć na warte uwagi przykłady współczesnej architektury.

W Namysłowie na cmentarzu można znaleźć bardzo ciekawy obiekt w stylu modernistycznym. W 2016 roku architekci z biura Plus Design Studio postanowili zmodernizować ten ciekawy budynek.

Celem przebudowy istniejącej kaplicy było jej powiększenie tak, aby mogła pomieścić większą liczbę osób oraz pełnić funkcję kościoła dla cały czas rozbudowującej i powiększającej się dzielnicy Namysłowa. Podstawową koncepcją architektów było stworzenie wyjątkowego miejsca do wyciszenia, kontemplacji. Jak najbardziej naturalnego, otwartego, jasnego i przestronnego, sprzyjającego atmosferze skupienia i zadumy.

Bryłę charakteryzuje stonowana prostota i ład. Do środka wstawiono minimalistyczne ławki oraz pasujący do całości ołtarz. Nogi ławek wykonano ze stali nierdzewnej, natomiast siedziska są wykonane z naturalnego, litego drewna. Drewno na siedziskach ławek jest przyjemne w użytkowaniu, ciepłe w dotyku ale także w wyglądzie, dodaje przytulności surowemu wnętrzu.

Czytany 434 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.