piątek, 31 styczeń 2014 12:39

Ławki ze stali nierdzewnej, a konserwacja

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ławki i kosze ze stali nierdzewnej nadają otoczeniu współczesnego, minimalistycznego wyglądu. Ze względu na znaczny postęp technologii z tego typu stali konstruować można ławki i kosze o niepowtarzalnych kształtach. Co jednak należy uczynić, aby zawsze dobrze się prezentowały?
Elementy małej architektury ze stali nierdzewnej wymagają stałej konserwacji, im częściej tym lepiej, gdyż w ten sposób zapobiegamy większym zabrudzeniom, których usunięcie wymagałoby znacznych nakładów czasu i wysiłku.

Poszczególne elementy ze stali nierdzewnej mogą być wykonane z różnych stopów metali, jednak niezależnie od składu, zgodnie ze swoją nazwą, nie powinny rdzewieć. Jak należy w takim razie oceniać wyroby ze stali szlachetnej, na której gołym okiem widoczne są ślady rdzy?

Czy jest to w takim razie stal nieszlachetna?

Stal szlachetna swoją nierdzewność zawdzięcza powstającej na jej powierzchni warstwie pasywnej. Brak tej warstwy lub jej uszkodzenie może powodować pojawianie się rdzy nawierzchniowej. Jej przyczyną w obu wypadkach może być zabrudzenie stali lub jej kontakt z substancjami szkodliwymi albo innymi metalami nieposiadającymi warstwy pasywnej, czyli np. kontakt ze stalą zwykłą. Tak więc stojak rowerowy ze stali nierdzewnej może rdzewieć, gdy będą przy nim parkowane rowery ze stali zwykłej. Co można uczynić, aby ten proces nie zachodził? Przede wszystkim należy jak najczęściej czyścić stal nierdzewną. Czynność ta umożliwia powstawanie warstwy pasywnej oraz zapobiega jej uszkodzeniu. Na koszu ze stali nierdzewnej mogą się pojawić niewielkie plamki rdzy powstałe w wyniku kontaktu z napojami słodzonymi typu coca-cola. Z kolei na ławce miejskiej z tego samego typu stali również można często zauważyć rdzawe ślady powstałe w wyniku kontaktu z solą używaną w trakcie odśnieżania i oczyszczania chodników. Nie są to jednak poważne uszkodzenia. Jest to proces odwracalny. Wystarczy taki kosz czy ławkę dokładnie wyczyścić.

 

Należy jednak pamiętać, że elementy małej architektury ze stali nierdzewnej czyścimy środkami specjalnie do tego celu przeznaczonymi. W żadnym wypadku nie wolno używać silnych detergentów, szczotek czy tzw. druciaków, gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia powłoki (warstwy pasywnej), a co za tym idzie korodowania stali. W sprzedaży dostępne są specjalnie preparaty przeznaczone do pielęgnacji stali nierdzewnej, które skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, nie do uniknięcia w trakcie użytkowania.

Na załączonych zdjęciach mogą Państwo obejrzeć ławki Tide wykonane ze stali nierdzewnej. Tego typu ławki posiadają szerokie siedzisko i fantazyjny wygląd. Można na nich siadać z dowolnej strony. Mają kształt, który pozwala ustawiać je wedle uznania w kształt łuku, fali lub koła. Ławki Tide ze stali szlachetnej to typowy przykład dobrego współczesnego miejskiego designu.


Czytany 3834 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 styczeń 2014 13:27

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.