wtorek, 02 czerwiec 2015 07:21

Kolejny raz Berlin zachwyca swoją zieloną przestrzenią publiczną i małą architekturą

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Berlinie powstał ciekawy park Gleisdreieck III zaprojektowany przez Atelier Loidl. Do rewitalizacji wykorzystano stare tereny kolejowe, nieużytki i dawny skład towarowy pomiędzy dzielnicami Kreuzberg i Schöneberg, aż do granic z Tempelhof. Roślinność nie została w ogóle tknięta, nadal rośnie sobie dziko.
Natomiast pomiędzy drzewami umieszczono ścieżki. Większość ścieżek jest utwardzona i pokryta gładką powierzchnia po której mogą się poruszać wielbiciele wszelakich sportów, zarówno rowerzyści, biegacze jak i rolkarze. Nikt nie wpadł tu na wspaniały, popularny u nas, pomysł wyłożenia ścieżek różnego rodzaju brukiem od kostki Bauma począwszy, dzięki czemu park może w pełni spełniać swoje funkcje rekreacji.
Projekt był realizowany z myślą o użytkownikach, przez co park charakteryzują rozległe trawniki z porozrzucanymi kępami drzew, długie drewniane ławki, place zabaw, szerokie, łatwo dostępne, utwardzone ścieżki przeznaczone do spacerów, a także i do sportów, Wszystkie te zabiegi mają być świadectwem otwartości, ogólnodostępności parku.

Park ma być przyjazny ale także ubezpieczy, tak więc aby rowerzyście się zanadto nie rozpędzali w poprzek ścieżek ustawiono ciekawe stojaki rowerowe, pełniące jednocześnie funkcje spowalniaczy. Małej architektury nie brakuje nigdzie także w punktach widokowych, tam ustawiono wygodne ławeczki z oparciem.

Prawdą jest, że pierwsza koncepcja parku w tym miejscu powstała już 1970, w międzyczasie koncepcja ta został porzucona i reaktywowane, koniec końców park się jednak doczekał swojej realizacji a wraz z nim ciekawe ławki parkowe, kosze uliczne, stojaki rowerowe i wszelkie niezbędne elementy małej architektury.

Realizacja 2014
Zdjęcia LOIDL
Czytany 3073 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:52

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.