środa, 06 listopad 2019 14:59

Stoły piknikowe w przestrzeni publicznej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stoły piknikowe w przestrzeni publicznej Stoły piknikowe w przestrzeni publicznej
Rewitalizacja terenów rekreacyjnych szkoły Lakkegata w Oslo to nowa publiczna przestrzeń miejska, która przyniesie korzyść całej dzielnicy, także poza godzinami lekcyjnymi. Dzieci i młodzież w okolicy mają teraz nowe miejsce spotkań i przestrzeń do zabawy. Celem było stworzenie bezpiecznej przestrzeni w obszarze kojarzonym wcześniej z niepożądanej aktywności.

Ścieżka dla pieszych stanowi element konstrukcyjny, który łączy różne elementy parku. Na tej ścieżce organizowane są zajęcia i miejsca spotkań, a szereg stopniowanych murków oporowych, oddzielających ścieżkę od zieleni, wzmacnia tę oś przez park, zapewniając miejsca siedzące na różnych wysokościach. W ten sposób murki pełnią funkcje ławek parkowych, szkolnych.

Subtelny, ale drobiazgowy, szczegółowy design zapewnia funkcjonalność przestrzeni zaprojektowanej pod kątem trwałości. Materiały jakich użyto to betonu, stal malowana proszkowo, drewno i naturalna roślinność. Naturalne kolory tych materiałów i kontekst stanowią podstawę palety barw, podczas gdy stal ma białe wykończenie na wysokich elementach małej architektury i odcienie niebieskiego / mięty na niskich elementach mebli miejskich takich jak np. kosze, ławki parkowe i stojaki rowerowe.

Plac ma niewielkie nachylenie w kierunku ogrodu deszczowego o powierzchni 230 m2, który zbiera wody powierzchniowe w celu ich filtracji do ziemi. Istniejące drzewa, trawnik i ogród deszczowy nadają tej miejskiej przestrzeni bujny wyraz.

W celu stworzenia przestrzeni integracyjnej, postawiono pergolę z przeszklonym dachem, która jest w stanie pomieścić całą klasę. Pod pergolą ustawiono stoły piknikowe wraz z ławami, pozwalające na przeprowadzanie lekcji na świeżym powietrzu w godzinach szkolnych, a poza godzinami szkolnymi umożliwiają na integrację okolicznych mieszkańców.

Stoły piknikowe to niezbyt popularny meble w przestrzeni miejskiej, jest on bardzo niedoceniany a bardzo przydatny. Stoły piknikowe zapewniają komfortowe stanowisko do nauki i posiłków na świeżym powietrzu.

Kolejną ważną atrakcją w parku jest skatepark, zaprojektowany specjalnie dla początkujących na wszelkiego rodzaju kołach.

Projekt i zdjęcia - Asplan Viak

Czytany 2158 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 grudzień 2019 16:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.