poniedziałek, 25 listopad 2019 17:02

Wzorowy park miejski

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wzorowy park miejski Wzorowy park miejski
Park publiczny Central Park w Sydeny w Australii pokazuje, jak dobrze przemyślane i czytelne ramy przestrzeni publicznej mogą zarówno zjednoczyć, jak i odnowić miasto. Sercem parku są Chippendale Green; skierowane na północ, ułożone tarasowo, skąpane w słońcu trawniki oddalone od szalonego życia miasta. Duży park publiczny był zawsze centralnym punktem planu głównego. Zorientowanie długiej osi parku na pierzei istniejących tarasów okazało się kluczowe w tworzeniu miejsca znaczącego i łączącego społeczność. Park jest odsunięty od głównej ulicy miasta - tworząc intymność rzadko osiąganą przez park tej wielkości w obrębie dużych aglomeracji.

Stworzono nową dzielnicę miasta, powstałą przez rozszerzoną i połączoną sieć nowych miejsc; ulic, chodników, parków i placów. Projekt przestrzeni publicznej w Central Park w Sydney podjął wyzwanie polegające na stworzeniu solidnej i inteligentnej przestrzeni publicznej, która służy lokalnej społeczności i całemu miastu. Od otwarcia w 2012 r. Central Park szybko stał się ukochaną nową przestrzenią w mieście. Począwszy od codziennych spacerów z psami i lekcji jogi, poprzez organizowanie dwumiesięcznych targów i licznych corocznych ważnych wydarzeń.

Ścieżki w parku są wygodne i szerokie. Funkcję ławek pełnią zarówno trawniki, murki oporowe oddzielające trakty piesze od zieleni, osłony drzew jak i tradycyjne ławki miejskie. Mając na celu ochronę istniejącej zieleni część drzew odgrodzono, ustawiając w koło ławki parkowe. Takie ustawienie ławek ma wiele plusów. Ławki parkowe zabezpieczają drzewa, a drzewa dają naturalny cień osobom korzystającym z ławek.

Głównymi materiałami jakich użyto to piaskowiec i cegła, zestawienie starych materiałów z nowymi formami architektonicznymi.

Zdjęcia - Turf Design Studio

Czytany 2341 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 grudzień 2019 17:17

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.