czwartek, 24 lipiec 2014 11:48

Ławki parkowe w wersji testowej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podyplomowa Państwowa Szkoła Nauki i Technologii w Strasburgu we Francji jest to uczelnia dla inżynierów i architektów. Cały kampus uniwersytecki jest w trakcie ponownego przemyślenia swojej organizacji i układu, z pomocą kolektywu ETC (stowarzyszenie architektów, którzy dążą do przekształcenia przestrzeni publicznych), zostały zaprojektowane przez studentów uliczne meble miejskie, które później były testowane, eksploatowane w różnych układach, konfiguracjach na terenie studenckiego parkingu samochodowego.

Wpierw studenci mieli przedstawić soje propozycje, każdy mógł przedstawić 7 podstawowych modułów. Potem studenci sami wykonali 33 zaprojektowane wcześniej moduły. Jedną z głównych zasad było to, że każdy taki mebel uliczny miał być łatwy do przenoszenia za pomocą wózka widłowego, tak aby można je było często przestawiać w celu sprawdzenia wszystkich możliwości ustawień i sposobów wykorzystania. Moduły miały oferować szereg rozwiązań od stołów do ping-ponga, piłkarzyków, stołów do szachów po ławki parkowe, ławki uliczne, leżaki publiczne, różne typy siedzisk. Tak jak planowano moduły przemieszczano i eksperymentowano z nimi bardzo często w różnych konfiguracjach.

To wszystko miało urzeczywistnić realne potrzeby studentów dotyczące mebli miejskich małej architektury aby sami mogli zdecydować czego tak naprawdę potrzebują z czego korzystają i na tej podstawie miał powstać plan zagospodarowania przestrzeni. Początkowo meble miały stać i być eksploatowane na parkingu tylko przez tydzień ale studenci byli tak zadowoleni z tych mebli miejskich że uczelnia postanowiła zostawić je tam na kilka kolejnych miesięcy, do czasu aż plan zagospodarowania przestrzeni miejskiej nowymi meblami nie zostanie całkowicie zrealizowany.

Pomysł jest bardzo ciekawy. Może warto faktycznie wpierw postawić jakieś super tanie, niekoniecznie trwałe ławki parkowe, czy ławki miejskie, łatwe do przestawienia aby sprawdzić jaka ludzie będą mieli potrzebę z nich korzystać, zanim się wyda krocie na oryginały.

Czytany 2509 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 24 lipiec 2014 12:19

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.