wtorek, 19 luty 2013 14:04

Zieleń kluczem do sukcesu w ożywianiu zapomnianych przestrzeni miejskich

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W 2009 roku w Nowym Jorku, w miejscu gdzie była kiedyś podwyższona kolej powstał niewielki miejski park The High Line. To miejsce jest niesamowite. Piękne chodniki, ławki, widok terenów miejskich/sztuki, przyjazna atmosfera, to wszystko daje poczucie bezpieczeństwa.

Zamieniono opuszczoną New York Central Railroad, która biegła przez dolny Manhattan w nową bardzo atrakcyjną przestrzeń publiczną. Od czasu powstania park High Line stał się najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym w Nowym Jorku.

Już nie pierwszy raz pokazuję, jak stare opuszczone, zapomniane budynki, ośrodki przemysłowe można przekształcić w zielone parki, które poprzez nawiązanie do historii oraz wykorzystanie nietypowej dla parków architektury mogą stać się wspaniałym miejscem do odpoczynku ale także zalążkiem kultury, sztuki a na pewno wielką atrakcją turystyczną. Rewitalizacja zapomnianych przestrzeni miejskich to doskonały sposób na ożywienie gospodarcze.

Uważam, że jednak kluczem do sukcesu była zieleń. W miejscu starej kolei nie pojawił się pusty, chłodny betonowy deptak a przestrzeń pełna zieleni, kwiatów. High Line to miejsce gdzie można wziąć głęboki oddech i odpocząć, usiąść na pięknej ławce i w otoczeniu zieleni podziwiać panoramę miasta.


Czytany 3411 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.