środa, 05 grudzień 2012 09:59

Kolorowe ławki parkowe i kolorowe kosze uliczne w przestrzeni publicznej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Każdy projekt architektoniczny wymaga połączenia formy i barwy. Kiedy projektujemy lub dokonujemy wyboru mebli miejskich należy zwrócić uwagę nie tylko na formę ale także na kolor. Kolor ławekkoszy ulicznych i stojaków rowerowych ma znaczenie, znacznie funkcjonalne i estetyczne ale powinien wzbudzać również emocje. Zwracać uwagę na konkretne obiekty i urządzenia.
 Ławki parkowe, zewnętrzne kosze na śmieci i stojaki rowerowy są często ustawiane w miejscach pełniących funkcje rekreacyjne tak więc kolor powinien mieć funkcje nie tylko estetyczna ale również działać na użytkowników kojąco, uspokajająco i odprężająco. Inaczej w przestrzeni przeznaczonej dla najmłodszych. Tu kolor ławek i koszy na śmieci powinien zachęcać dzieci do zabawy.
Dobrze też zwrócić uwagę na to, że kolor ma funkcję nie tylko estetyczną ale także może mieć charakter integralny. Jeżeli forma, czyli kształt ławki lub kosza nie nawiązuje do otaczającej go przestrzeni to można to uczynić poprzez barwę. 
Jednym z celów stosowania barwy w otoczeniu miejskim jest przeciwdziałanie monotonii. W Polsce kolory, wielobarwność traktuje się bez należytej uwagi. Współczesnym prostym formom architektonicznym można nadać wyjątkowości właśnie poprzez kolor. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na wielobarwne wzory, to możemy chociaż całe płaszczyzny pokryć mocnymi charakterystycznymi żywymi kolorami. Bardzo ważne aby koncepcja kolorystyczna była przemyślana. Dział PMO ma pełne możliwości aby pokryć nogi ławek parkowychkoszy miejskich kolorami z całej gamy palety RAL, również deki ławek i koszy możemy pomalować na dowolnie wybrany przez państwa kolor. 
Na zdjęciach przedstawiliśmy ławki projektu Kristoffera Fagerströma oraz Andrey’a Budko

Czytany 5227 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.