wtorek, 05 marzec 2019 06:30

Mała architektura jako niezbędny element nowo powstałych przestrzeni miejskich

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Mała architektura jako niezbędny element nowo powstałych przestrzeni miejskich Mała architektura jako niezbędny element nowo powstałych przestrzeni miejskich
Postindustrialna przestrzeń Nedre Foss była w 2008 roku terenem opuszczonym, położonym w gęstym miejskim obszarze Oslo. Wokół tej zapomnianej przestrzeni przemysłowej znajdowały się najważniejsze, twórcze i tętniące życiem dzielnice miejskie Oslo.

Widząc niewiarygodny potencjał tej przestrzeni, gmina zainicjowała konkurs na rewitalizację tego ukrytego klejnotu. Biuro projektowe Norconsult wygrało konkurs w 2008 roku za pomocą koncepcji „Flow”. Głównym założeniem koncepcji było zapewnienie aby nowy teren był bogaty w elementy małej architektury, ławki, miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu, kosze miejskie.

Koncepcja „Flow” skupia się na stworzeniu parku miejskiego, który wykorzystuje niebiesko-zielone struktury do tworzenia ścieżek rekreacyjnych, zapewniając jednocześnie przestrzeń do zabawy, wypoczynku i kontaktu z naturą. Jeśli chodzi o funkcjonalność, przekształcenie Nedre Foss Park miało na celu połączenie różnych dzielnic miasta i rzeki. Aby osiągnąć założenia, uzgodniono cztery główne strategie:

  1. Po pierwsze, postarano się aby w miarę możliwości zachować istniejącą roślinność, usuwając tylko tę, która blokowała ważne punkty widokowe.
  2. Po drugie, stworzyć połączenie między przestrzenią miejską a przyrodą, brzegiem rzeki.
  3. Po trzecie, uwzględniono różne formy ruchu w przestrzeni miejskiej, a zatem uwzględniono różne sposoby interakcji użytkowników na terenie parku. Funkcje tradycyjnych mebli miejskich przejęły nowe formy jak np. schody, co pozwoliło na wtopienie ławek w otoczenie.
  4. W rezultacie tej inicjatywy stworzono niezliczoną ilość pozytywnych funkcji parku: naturalny i skuteczny przepływ przez tereny zielone, zapewniając miejsca odpoczynku na otwartej przestrzeni ale także wzdłuż rzeki w bardziej intymnym klimacie, co tworzy niezbędną podstawę dla doświadczeń środowiskowych.

Dla potrzeb mieszkańców stworzono wielkie schody, tworzące amfiteatr, pełniące funkcję ławek ale też poprzez swój łukowy kształt i kaskadowość zapewniające łatwość nawiązywania interakcji. Ustawiono też tradycyjne ławki miejskie dla tych dla których nowoczesna forma siedzisk, schodów mogłaby nie być odpowiednia. Dodatkowo zadbano aby w przestrzeni nie zabrakło koszy miejskich. Kosze miejskie zaprojektowano w dużej ilości oraz sporych gabarytów, tak aby nie było problemu z zadbaniem o ład i porządek.

zdjęcia: Nawet Bakken, Hilda Øfthus, Line Beate Løvlien, Tomasz Majewski, Kjetil Espedal

Czytany 919 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 maj 2019 06:45

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.