poniedziałek, 22 grudzień 2014 10:26

Mała architektura w Stanach

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zachodnia część Harlemu- Piers Park przez lata była wyłączona z przestrzeni miejskiej. Część natomiast tej przestrzeni staowił zwykły ordynarny parking. Dopiero dramatyczna walka o przywrócenie jej do życia trwająca przez 30 lat odniosła sukces, przestrzeń ta została zrewitalizowana. Odzyskano nabrzeże i odnowiono połączenie z rzeką.

Intencją projektu było stworzenie miejsca spotkań na brzegu rzeki Hudson, ponowne umożliwienie mieszkańcom dostępu do rzeki. Współpracując ściśle z silną grupą działaczy społecznych, zespół projektowy odbył szereg spotkań publicznych, które doprowadziły do powstania nowego planu zagospodarowania przestrzeni. Rewitalizacja parku miała tez na celu promowanie ruchu pieszych i rowerzystów.

W ramach konsultacji społecznych powstał park z ogromnymi przestrzeniami zielonymi, miejscami do siedzenia, wypoczynku. Postawiono wiele ławek parkowych. Postawiono również ławki namurkowe.

Elementy drewniane wszystkich ławek pozostawiono w stanie surowym, niczym niemalowane. Dla zwiększenia wytrzymałości ławek zastosowano drewno twarde, natomiast powłoki pozostawiono w stanie surowym, pozwalając im się spokojnie starzeć, wiedząc, że nie ma to wpływu na funkcjonalność ławek, natomiast rozwiązuje problem starzenia się powłok malarskich.

Niczym niemalowane drewno po kilku latach wygląda lepiej niż malowane, a następnie niekonserwowane. Jeżeli stosujemy powłoki malarskie to musimy pamiętać o ich systematycznym odnawianiu. W tym przypadku, systematyczne odnawianie powłok na tak dużej przestrzeni byłoby kłopotliwe, tak więc zrezygnowano z malowania drewna w ogóle. Motywem przewodnim są fale, łuki, nawiązujące do rzeki Hudson, tak więc zarówno ławki jak i ścieżki parkowe mają w sobie te elementy.

Projekt - W-Architecture

Czytany 2788 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:52

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.