wtorek, 16 grudzień 2014 00:00

Mała architektura nad morzem – Park Morski zaprojektowany przez Substancję

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Saulkrasti na Łotwie powstał park nadmorski, zaprojektowany prawie w całości z drewnianych elementów małej architektury.

Morze bywa zmienne - od zupełnie spokojnego i cichego, aż po głośne i wzburzone ukazujące niekwestionowaną moc żywiołu. Dlatego punkty wyjścia z drewnianych kładek na piaszczystą plażę powstały w kształcie klinów usytuowanych naprzeciw morskich fal. Przypomina to zabytkowe fortyfikacje, zaprojektowane z ostrymi rogami skierowanymi na zewnątrz. Forma trójka została wybrana jako kluczowy element nowego zagospodarowania przestrzennego, jako najlepszy kształt geometryczny, chroniący przed wpływem czynników zewnętrznych. W parku stosuje się tylko drewniane nawierzchnie.

Oprócz kładek dla pieszych, utwardzonych placów zabaw, wykonane z drewna są też chodniki. Elementy metalowe są wykorzystywane wyłącznie jako piorunochrony i sprzęt fitness. Park morski zawiera dwa boiska do siatkówki plażowej, korty z małych tarasów dwupoziomowych, podium, zewnętrznej siłowni publicznej, pryszniców na plaży, urządzeń gimnastycznych, placu zabaw dla dzieci i mebli miejskich takich jak ławki parkowe czy kosze uliczne.

Wszystkie ławki miejskie, kosze uliczne, stojaki rowerowe, leżaki uliczne również są wykonane z drewna, a motywem przewodnim jest trójkąt.

Projekt: Substancja SIA, architekt Arnis Dimins
Zdjęcia: Edvīns Gurspons
2014 / Łotwa / Nadbrzeża

Czytany 2520 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:52

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.