czwartek, 25 maj 2017 17:56

Nowoczesna mała architektura w otoczeniu zabytków

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Nowoczesna mała architektura w otoczeniu zabytków Nowoczesna mała architektura w otoczeniu zabytków
W małej włoskiej wiosce Altavilla Irpina, od marca 2015 r. architekci sa.und.sa wraz z obywatelami, pracownikami gminy i studentami z kilku okolicznych uniwersytetów zaczęli pracować na terenie znanym jako "Funtana Abbascio".

Przestrzeń ta od XII wieku, społeczny katalizator, codziennie była używana przez mieszkańców, aż do końca II wojny, jako pralnia. Jako, że pralnia straciła na swojej funkcjonalności, powstał pomysł aby wspólnymi silami nadać jej nowe znaczenie, nawiązując jednocześnie do jej historii. W ten oto sposób postał piękny taras widokowy łączący starą architekturę z nową. W stare, zabytkowe mury wkomponowano nowoczesne ławki miejskie. Dzięki temu nie jest to już pralnia ale nadal służy jako katalizator społecznych inicjatyw. Aby inicjować interakcje międzyspołeczne część ławek ustawiono naprzeciw siebie.

Nie ukrywam, że jest to ciekawy nurt wkomponowywanie nowego w stare, a nie na siłę restaurowanie, tworzenie nowych ale staro wyglądających elementów. W ten sposób miejsca o wartości historycznej wydają się bardziej autentyczne. Ktoś to nazwał restylingiem.

Zdjęcia - Fabio Apello i sa.und.sa
Czytany 1032 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.