czwartek, 17 grudzień 2015 14:39

Konserwacja małej architektury

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na Ursynowie mieszkańcy dziwią się, że o zakupione ławki betonowe z drewnianymi siedziskami z drewna egzotycznego trzeba dbać. Ano trzeba, czyli co jakiś czas trzeba usuwać poprzednie powłoki malarskie i nakładać nowe. Nic nie jest wieczne.

Aby ławki wyglądały dobrze trzeba je okresowo konserwować. Ławki się brudzą, powłoki lakiernicze ulegają uszkodzeniom mechanicznym, zużywają się także pod wpływem czynników atmosferycznych od deszczu, słońca, mrozu. Mała architektura wymaga odnawiania co pewien czas, czyli zabiegów konserwacyjnych. Nie jest to nic nowego ani dziwnego, trzeba to tylko wiedzieć wcześniej już na etapie zakupu nowych ławek i uwzględniać w kosztorysach, gdyż samo się nie zrobi. Dobra architektura kosztuje, czy mówimy tu o wielkiej architekturze czy o tej małej ale jest tego warta.

Tak wiec z tego też względu beton na ławkach pod ratuszem na Ursynowie trzeba oczyścić poprzez piaskowanie i naniesienie środka impregnującego a drewno na siedziskach trzeba systematycznie olejować. Dzięki temu ławki będą długo służyły mieszkańcom jako miejsce spoczynku, relaksu, a także długą będą cieszyć oko.

Jeśli gdzieś widzimy, że ławki, kosze uliczne długo stoją w stanie nienaruszonym, to nie znaczy że są jakoś wyjątkowo odporne ale są odpowiednio często konserwowane.

zdjęcia bez siedzisk - Sławek Kińczyk - haloursynow.pl

Czytany 2179 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 grudzień 2015 14:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.