poniedziałek, 05 październik 2015 07:20

Ergonomiczny stojak na rowery Atena

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz więcej osób przesiada się z autobusów, samochodów osobowych na rowery. Intensyfikacja ruchu rowerowego wymaga modernizacji infrastruktury rowerowej. Trzeba stworzyć ścieżki, pasy dla rowerów oraz nowe miejsca postojowe.

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja nad tym jak powinien wyglądać idealny parking dla rowerów, jak powinien wyglądać stojak rowerowy. Na podstawie doświadczeń stwierdzono, że najlepsze są stojaki dwustanowiskowe, gdzie rower można postawić z dwu stron przytraczając rower do stojaka poprzez ramę. Istotna jest odległość między stojakami zapewniająca łatwy dostęp, czyli coś ok. 1m a także odpowiednia wysokość, coś ok. 80 cm tak aby wygodnie rower oprzeć. Ważne jest jeszcze aby można było do czego bezpiecznie rower przytroczyć. Biorąc te wszystkie punkty pod uwagę, wysnuwa się wniosek, że jednym z dobrych rozwiązań są stojaki w kształcie odwróconej litery U, tak jest w istocie. Stojaki tego typu mają dwa punkty podparcia dla rowerów na przód i tył. Stojaki te ze względu na swoją zamkniętą formę pozwalają też bezpiecznie przytroczyć, przymocować rower do siebie. Taką formę mogą Państwo znaleźć w naszych stojakach Atena, Zeus, Dias i Lupo.

Takie rozwiązanie mogę też pokazać na przykładzie realizacji przestrzeni publicznej w Sydney. W dzielnicy Paddington część przestrzeni wydzielono z ruchu samochodowego i stworzono tam zielony skwer dla pieszych i rowerzystów. Nie zapomniano o stworzeniu miejsca dla postoju rowerów i ustawiono wiele ergonomicznych stojaków w kształcie odwróconej litery U, bardzo przypominających nasze stojaki Atena. Nie ukrywam, że u nas w Polsce też przydałoby się kilka takich miejsc. Projekt stworzyło biuro OCULUS a zdjęcia zrobił Simon Wood.

Czytany 2637 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 październik 2015 07:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.