Inspiracje w Małej Architekturze

W ramach programu zrównoważonego rozwoju miasta grupa projektowa Hapa Collaborative i miasto Langley razem współpracowali aby ożywić ulicę McBurney Lane w przestrzeni społecznej. Ulica ta znajduje się w samym sercu miasta Langley.

W Berlinie powstał ciekawy park Gleisdreieck III zaprojektowany przez Atelier Loidl. Do rewitalizacji wykorzystano stare tereny kolejowe, nieużytki i dawny skład towarowy pomiędzy dzielnicami Kreuzberg i Schöneberg, aż do granic z Tempelhof. Roślinność nie została w ogóle tknięta, nadal rośnie sobie dziko.

Na terenie dawnego kolejowego centrum miasta Essen powstała całkiem nowa przestrzeń. Poprzez rewitalizację 13 hektarowej działki powstał miejski skwer reklamowany jako Zielone życie w centrum miasta.

piątek, 06 luty 2015 10:47

Ciekawy punkt widokowy w Malomo

Napisał

Kranplatsen znajduje się na końcu głównego molo w okolicy Dockan w szwedzkim mieście Malmö. Kranplatsen ma wspaniały widok w kierunku kanału portu przemysłowego miasta. Teren położony jest w miejscu starego stał kiedyś wielki stary żuraw i 138-metrowy dźwig z suwnicą. Żuraw został rozebrany i przeniesiony do Korei Południowej w lecie 2002 roku projekt ma go upamiętnić go bo, wielu mieszkańców było silnie emocjonalne związanych z dźwigiem, ponieważ reprezentował stare przemysłowe Malmö.

Brink Park, w przeciwieństwie do tego co nazwa wskazuje, nie był parkiem. Oczywistym było też, że nie był postrzegany jako park. Również plan miasta Apeldoorn nie wskazywał tego miejsca jako parku; zaparkowane samochody i autobusy dominowały przestrzeń. W skrócie był to zwykły parking, może stąd nazwa miejsca? Wyzwaniem było przekształcenie przestrzeni tak aby była wielofunkcyjna; cel ten został osiągnięty poprzez budowę podziemego parkingu i parku powyżej, nad nim.

Tereny miejskie w Berlinie miejskie na południe od Frankfurter Allee to obszary o małej gęstości zabudowań z wysokim stopniem zazielenienia tak zwane "zielone wyspy". Małe skwery czy zieleńce podkreślają charakter dzielnicy i stanowią o wartości tej dzielnicy jako wartość dodana i bardzo ceniona.

środa, 21 styczeń 2015 00:00

Ławki parkowe, most dla pieszych i amfiteatr z odzysku

Napisał

Projekt umożliwił studentom architektury praktycznie zbadać swoją wiedze i umiejętności a zarazem wesprzeć lokalna społeczności podnosząc jakość jej życia pod kątem architektonicznym. Projekt zakładał kompletna przebudowę dzielnicy poindustrialnej i stworzenie publicznego parku. Tak powstała muszla koncertowa, scena z rampą, część wypoczynkowa, zadaszoną przestrzeń sterowania dźwiękiem i światłem oraz kładkę dla pieszych.

poniedziałek, 12 styczeń 2015 08:27

Kolejne ławki miejskie zaparkowane na parkingu

Napisał

Miejski plac o nazwie A'Beckett w Melbourne w Australii to tymczasowa przestrzeń rekreacyjna, która natychmiast po powstaniu przyciągnęła studentów i młodych mieszkańców miasta. Przestrzeń znajdująca się w okolicach Swanston Academic Building przez lata była wykorzystywana przez Uniwersytet RMIT jako parking.

poniedziałek, 22 grudzień 2014 10:26

Mała architektura w Stanach

Napisał

Zachodnia część Harlemu- Piers Park przez lata była wyłączona z przestrzeni miejskiej. Część natomiast tej przestrzeni staowił zwykły ordynarny parking. Dopiero dramatyczna walka o przywrócenie jej do życia trwająca przez 30 lat odniosła sukces, przestrzeń ta została zrewitalizowana. Odzyskano nabrzeże i odnowiono połączenie z rzeką.