Inspiracje w Małej Architekturze

wtorek, 23 wrzesień 2014 00:00

Ławki parkowe, ławki miejskie w de Haan

Napisał

Z badań nad architekturą, komunikacją i zachowaniami społecznymi w przestrzeni miejskiej, narodził się pomysł serii ławek pod wspólnym tytułem Modyfikowane Ławki Społeczne. Projekty ławek zapożyczyły swoją podstawową formę z wszechobecnych w każdym parku lub ogrodzie ławek parkowych czy ławek ogrodowych.

Będąc jednym z najbardziej złożonych i wyrafinowanych projektów przebudowy centrum miasta podejmowanych w Nowej Zelandii, projekt ten obejmuje przeprojektowanie, zagospodarowanie i modernizację istniejącego deptaku handlowego Cashel i kilku ulic handlowych zorientowanych wokół sąsiednich bloków.

piątek, 29 sierpień 2014 00:00

Kolorowe słupki uliczne jako element sztuki

Napisał

Zaprojektowany przez biuro architektury krajobrazu i urbanistyki Przesmyk, SEART Park jest zaprojektowany pod spodem wiaduktu autostrady SEART w Auckland w Nowej Zelandii. Sam wiadukt to zimny, ciemny i szary beton oraz stal. Wyzwaniem było stworzenie projektu, który miał zmienić potencjalnie negatywny stosunek do istniejącego obiektu. Jest to zapewne najbardziej wyjątkowy i niezapomniany aspekt projektu. Konstrukcja, instalacja miała spełniać swoją rolę zarówno w jej ciągłym cieniu, w ciągu dnia, a także w ciemności nocy.

wtorek, 12 sierpień 2014 13:16

Ławki betonowe na skwerze w Sydney

Napisał

Balfour Street Park to niewielki skwer osiedlowy w Sydney utworzony w ramach istniejącej geometrii lokalnych ulic, krzyżówki chodników dla pieszych. 

poniedziałek, 04 sierpień 2014 13:41

Ławka parkowa na kwietnej łące

Napisał

Położony na dawnej ziemi rolnej tuż przy nowym osiedlu mieszkalnym, park służy jako szkielet dla nowej dzielnicy Mont-Everin. Otoczenie osiedla jest kreowane przez stary krajobraz wiejski: rzędy żywopłotów, niewielkie lasy, mokradła i ogromnego zbiornika wody burzowej. Załażeniem projektu było ocalić naturalność przestrzeni parku, pozostając jednak elastycznym względem zmieniającego się otoczenia.

Teren o którym pisze położony jest w spokojnej okolicy dość drogiego osiedla mieszkaniowego w Bangkoku. W okolicy nie ma zbyt wielu mieszkań, które posiadałyby własne ogrody. Ze względu na wysoki wskaźnik zaludnienia na owym osiedlu kwestie sąsiedzkie to bardzo drażliwy temat. Postanowiono stworzyć projekt, który miałby na celu wpłynąć na integrację mieszkańców osiedla co pozytywnie wpłynie na ich wzajemne relacje.

czwartek, 24 lipiec 2014 11:48

Ławki parkowe w wersji testowej

Napisał

Podyplomowa Państwowa Szkoła Nauki i Technologii w Strasburgu we Francji jest to uczelnia dla inżynierów i architektów. Cały kampus uniwersytecki jest w trakcie ponownego przemyślenia swojej organizacji i układu, z pomocą kolektywu ETC (stowarzyszenie architektów, którzy dążą do przekształcenia przestrzeni publicznych), zostały zaprojektowane przez studentów uliczne meble miejskie, które później były testowane, eksploatowane w różnych układach, konfiguracjach na terenie studenckiego parkingu samochodowego.

W Vancouver powstała akcja realizowana przez fundację dobroczynną RainCity Housing przekształcającą ławki miejskie w miejsca gdzie nocą mogą się schować bezdomni.
środa, 18 czerwiec 2014 09:16

Nowoczesne ławki parkowe wyłożone mozaiką

Napisał
Muzeum ceramiki i park mozaikowy – to chyba najbardziej kolorowy park na świecie.