Inspiracje w Małej Architekturze

czwartek, 04 październik 2018 10:49

Patio z ławkami, ogólnodostępne, takie rzeczy tylko w Norwegii

Napisał
Sørenga Block 6 to blok mieszkalny z 110 mieszkaniami i półpublicznym zielonym dziedzińcem. Dwa duże, ukośne przejścia przecinają blok, aby połączyć nabrzeże z dziedzińcem oraz centralnym parkiem Sørenga i na odwrót. To wizualne połączenie zaprasza gości na i przez dziedziniec i oferuje łatwy dostęp dla mieszkańców.
"Buurt 9" (9 sąsiedztwo) stanowi część ogrodowych osiedli na zachód od Amsterdamu. Składa się z 174 standardowych małych mieszkań, zlokalizowanych w trzech budynkach w kształcie litery L, umiejscowionych obok małego parku.
poniedziałek, 03 wrzesień 2018 08:59

Mała architektura na podwórku

Napisał
Tym razem w poszukiwaniu inspiracji zaglądamy do Danii. Na jednym z podwórek w Kopenhadze ogród - patio tworzy wielofunkcyjną przestrzeń zewnętrzną, intymny punkt spotkań towarzyskich mieszkańców, a jednocześnie element estetyczny, który można podziwiać z okien kuchennych, gdzie "dywan" ułożony z kostki brukowej staje się wizualnym doświadczeniem.
wtorek, 14 sierpień 2018 08:20

Schody jako wielofunkcyjny element małej architektury

Napisał
Projektanci z rankinfraser architektura krajobrazu zostali zaproszeni do zaprojektowania rewitalizacji centrum Glasgow wraz z terenem uniwersyteckim znanym jako College Hill które wraz z rzeką definiują Glasgow.
Brunkebergstorg to jest plac położony w jednej z najbardziej centralnych części Sztokholmu. Obszar, któremu od wielu lat poświęcano mało uwagi. Plac znajduje się na równoległej do głównej ulicy handlowej w Sztokholmie, Drottninggatan, gdzie codziennie przechodzą tysiące ludzi. Mimo to bardzo niewielu ludzi korzystało lub przejeżdżało się obok placu, mimo że znajduje się zaledwie jedną przecznicę dalej.
W Hokksund w Norwegii teren wokół jednej ze szkół średnich został tak dobrze i dokładnie zaprojektowany, że może stanowić świetny wzór dla innych placówek tego typu.
Przystań Zuidwestoever w Amsterdamie została radykalnie odnowiona. W 2016 r. to miejsce zostało poddane gruntownej analizie , w wyniku czego, teraz mieszkańcy i nie tylko, mogą cieszyć się, relaksować i spotykać, korzystając z wygodnych mebli miejskich. Częścią tej renowacji był nowy bulwar, część Sloterparku. Dzięki obudowaniu istniejących drzew ławkami teren zyskał dodatkową uwagę.
Meble miejskie są "meblami" ustawianymi na terenach przestrzeni publicznych, wykorzystywanych przez ogół społeczeństwa, takich jak chodniki, parki, place publiczne i miejsca parkingowe. Mogą to być ławki, kosze uliczne, stojaki rowerowe, osłony pod drzewa, przystanki autobusowe, światła uliczne i tablice informacyjne. Mogą pełnić funkcje czysto praktyczne bądź estetyczne albo jedne i drugie. Meble miejskie są to przedmioty codziennego użytku mające wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie.
Na terenie kobiecego uniwersytetu Jissen w Hino, nieopodal Tokjo, zainwestowano w kolorową małą architekturę.
Strona 2 z 18